skip to Main Content
کسب و کار اینترنتی

منظور ازسئو (SEO) چیست؟

کلمه‌ی سئو برگرفته از عبارت «Search Engine Optimization» است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتورهای جستجو دارد که همگی معنای یکسانی دارند و می‌توان آن را به‌صورت زیر تعریف نمود:

۱- سئو کردن سایت شما یا بهینه‌سازی آن در موتورهای جستجو بدین معنی است که با جستجوی کلمه مرتبط با کسب‌وکار شما در گوگل، وب‌سایت شما در صفحه اول نمایش داده شود.

۲- سئو فرآیند پیچیده‌ای است که نیازمند دانش و تخصص کافی، علم پیش‌زمینه‌ای و کمی صبر است. موتور‌های جستجو با تغییر مداوم الگوریتم‌‌های رتبه‌‌بندی خود، غیر قابل پیش‌‌بینی هستند، بنابراین این وظیفه مهندسین سئو است که همواره اطلاعات خود در این زمینه به روز نگهدارند.

فقط صفحه اول مهم است! چرا؟

چون طبق گزارش گوگل ۹۶% کاربرانی که در گوگل جستجو کرده‌اند فقط صفحه اول را می‌بینند و دوست دارند در ‌‌همان صفحه اول به هدف خود برسند. اینجاست که سئوی وب‌سایت اهمیت پیدا می‌کند و تبدیل به نبردی می‌شود برای رسیدن به صدر جدول! ما در زویا رسانه برخلاف روال قدیمی سئو کردن که تمرکز روی چند کلمه کلیدی است روی کل سایت شما متمرکز می‌شویم و کل محتوای آن را اعم از عنوان‌ها، تگ‌ها، توضیحات متا یا meta description و … به همراه آخرین نکات سئو بهینه می‌‌کنیم.

مگر سئوی غیر حرفه‌ای هم داریم!؟

یک مثال ساده می‌زنیم، فرض کنید با سئو کردن چند صفحه از یک سایت که محتوای کمی هم دارد در صفحه اول گوگل دیده شویم اما وقتی مخاطب وارد سایت می‌شود و با یک سایت تقریبا خالی که محتوای اندک آن هم جذاب نیست رو به رو می‌شود، این اتفاق یک فاجعه است.

در زویا رسانه علاوه بر سئو کردن وب‌سایت شما، حتماً کل سایت شما را بررسی و ارتقا می‌دهیم تا نرخ خروج (Bounce Rate) به کمترین حد خود برسد و حضور در صفحه اول حتماً منجر به فروش و رونق کسب‌وکار شما شود. بنابراین اهداف اصلی سئو را می‌توان چنین بر شمارد:

* بالا بردن ترافیک سایت

* تاثیر بسزای آن در بازدید از وب‌سایت

* ایجاد برندینگ

* بالا رفتن فروش محصولات و خدمات

* ابزاری مناسب و کارا برای تبلیغات

* وب‌سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو از رتبه بهتری برخوردار خواهد شد.

اما در نمودار زیر شما سیکل بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو را مشاهده می‌کنید.

انواع سئو

در ادامه انواع مختلف سئو را که از نظر ویژگی و کارایی، عملکردهای متفاوتی با یکدیګر دارند را شرح می‌دهیم.

سئو کلاه سفید

سئوی سایت کلاه سفید روش استاندارد گوگل به شمار می‌رود. تمام قوانین و اصول الگوریتم‌های سئو در White Hat Seo رعایت شده و مورد توجه قرار می‌گیرد. به طور کلی سئوی سایت کلاه سفید به پیاده‌سازی اصولی و کاربرپسندانه سایت اطلاق می‌شود که طی مراحل مختلف پیاده‌سازی می‌شود.

سئوی سایت کلاه سفید خود شامل دو نوع سئوی کلاه سفید داخلی On-page Seo و سئوی کلاه سفید خارجی Off-Page Seo می‌باشد. به هر آنچه که شما در سایت تان می‌نویسید و برای سئو و بهینه‌سازی آن ها به صورت دستی دسترسی دارید On-Page Seo گفته می‌شود. مانند کلمات کلیدی، متاتگ‌ها، تگ های h1 تا h6، تگ‌های عنوان یا Title Tagها و …

آنچه که شما می‌توانید برای افزایش سئو و بهینه‌سازی سایت در سایت‌های دیگران، از سایت خود و لینک‌های خود تبلیغ کنید تا دیگران بینند Off- Page Seo می‌باشد. مانند شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، ویدئوها و مقالات و …

سئو کلاه سیاه

از نظر گوگل سئوی سایت کلاه سیاه، روشی فیک و غیرقانونی است. افرادی که ادعای سئوی حرفه‌ای می‌کنند اما از روش‌های غیر اصولی و کلاه سیاه Black-Hat استفاده می‌کنند، به سایت صدمه وارد می‌کنند. وب‌سایتی که از این طریق سئو شود، سریع به رتبه‌های بالای گوگل دست پیدا می‌کند اما خیلی زود جایگاه خود را از دست می‌دهد و پس از مدتی کلاً از نتایج گوگل حذف خواهد شد. بنابراین بهینه‌سازی موتور جستجو به روش اصولی امری ضروری است.

Back To Top