skip to Main Content
کسب و کار اینترنتی

وب‌مستر یا مدیر وب‌سایت کیست؟

امروزه رشد چشمگیر وب‌سایت‌های جهانی باعث ایجاد تقاضای بی‌سابقه‌ای برای وب‌مسترها شده است. اما شاید برای شما هم سؤال باشد که مفهوم این کلمه دقیقاً چیست و به شخصی گفته می‌شود؟ وب‌مستر شخصی است که مسئولیت تولید و مدیریت محتوا و سازماندهی وب‌سایت را بر عهده دارد، همچنین مدیریت سرور کامپیوتر و برنامه‌نویسی فنی یک وب‌سایت و یا هر دوی آن را انجام می‌دهد.

وب‌مستری در سطوح مختلف شرکت‌ها

در کمپانی‌های بزرگ یک وب‌مستر کسی است که از دانش و تجربه کافی در زمینه HTML برخوردار است و دارای مهارت‌های برنامه‌نویسی است. اما در یک شرکت کوچک، وب‌مستر معمولاً از تمام تکنولوژی مربوط به وب‌سایت مراقبت می‌کند.

در واقع وب‌مستر تکنیکال، سرور را راه‌اندازی می‌کند (به عنوان مثال از طریق مدیریت تولید و مجوزهای مرتبط با فایل سیستم‌ها) و همچنین این توانایی را دارد تا کدنویسی برنامه‌ها را انجام داده و یا به طور عملی آن‌ها را استخراج و یا اسکریپت «Reporting Language» که مورد نیاز وب سایت است را فراهم کند.

در شرکت‌های بسیار بزرگ ممکن است تیمی از مدیران وب را مشاهده کنیم که از اشخاص رده بالای سازمان تشکیل شده‌اند و کلیه‌ی کارهای مرتبط با طراحی سایت و تعیین سیاست‌های شرکت را بر عهده دارند، منابع تکنیکال و لازم را مرتب و سازماندهی کرده، زیرساخت‌های شبکه را نیز ارائه می‌کنند و همچنین بر طراحی وب‌سایت شرکت که اغلب توسط شرکت‌های خارجی انجام می‌شود نیز نظارت و بازنگری می‌کنند.

در سطح دسته‌بندی و محصول، ممکن است مدیران وب بیشتری که سازماندهی و توسعه محتوای سایت و برنامه‌نویسی برای سطح دسته‌بندی و محصول را انجام می‌دهند، وجود داشته باشد. علاوه‌براین به احتمال زیاد یک تلاش متقابل برای طراحی سایت، سازماندهی و مدیریت محتوا برای شبکه‌ی اینترانت شرکت نیز صورت خواهد گرفت.

وظایف وب‌مستر

به طور کلی وظایف و مسئولیت‌های اصلی یک وب‌مستر عبارتند از:

* ثبت و نگهداری نام دامنه وب‌سایت

* طراحی وب‌سایت و نظارت بر برنامه‌نویسان و طراحان جهت به‌روز رسانی صفحات‌وب

* ایجاد اسکریپت‌های CGI

* نظارت بر ترافیک سایت

* بازاریابی و SEO (بهینه‌سازی موتورهای جستجو)

* نظارت بر اندازه سایت برای اطمینان از رعایت کردن پهنای‌باند مجاز و عدم تجاوز از فضای دیسک

* برنامه‌ریزی برای پیشرفت‌های آتی وب‌سایت، در نظر گرفتن نیازمندی‌ها، الزامات و محدودیت‌های وب‌سایت

* اطمینان از صحت اجرای سخت‌افزار و نرم‌افزار وب سرور و …

حال که با مفهوم وب‌مستر و وظایف آن شدید شما هم می‌توانید با تیم متخصص و مجرب زویا رسانه که هم اکنون مدیریت و طراحی پروژه‌های متعددی را دست دارد، در تماس باشید و وب‌سایت مورد نظر خود را با طراحی شکیل، کیفیت عالی و همچنین مقرون به صرفه دریافت نموده و به شکلی متفاوت به کاربران و مشتریان خود ارائه کنید.

Back To Top