Good Contents Are Everywhere, But Here, We Deliver The Best of The Best.Please Hold on!
آدرس: تهران – پاسداران – میدان نوبنیاد – نبش کوهستان 5 – پلاک 6 – طبقه دوم 02126453802
  • Text Hover

وبمستری چیست و مهارت ها و تخصص های لازم برای آن کدامند؟

در مقالات قبلی در مورد وظایف یک وبمستر گفتیم و توضیح دادیم که چرا وجود یک وبمستر برای اکثر کسب و کارها مهم است. به طور کلی وب مستر کسی است که مسئول حفظ و نگهداری وب سایت است. علاقه مند بودن به حوزه IT و کامپیوتر، توامند بودن در کارهای طراحی و کد نویسی، آشنایی با تکنیک های بازاریابی و جذب مخاطب در فضای مجازی و دارا بودن قدرت مدیریتی و سازماندهی ساختار وب، به روز رسانی مستمر سایت، همه از جمله خصوصیاتی است که لازمه ی داشتن حرفه ی وبمستری است. اما جدا از مهارت های فنی، یک وبمستر باید از خصوصیات شخصیتی مهم دیگری نیز برخوردار باشد در ادامه با زویا مدیا همراه باشید تا با این حرفه و الزامات آن بیشتر آشنا شوید.

وبمستر باید «مردمی» باشد.

حرفه ی وبمستری نیز همانند هر شغل دیگری دانش و مهارت های خاص خود را می طلبد. در مرحله ی اول وبمستر باید از «مهارت مردمی» برخوردار باشد. به دلیل اینکه شما نیاز به پشتیبانی از سایر کاربران یا میزبانان خود دارید، باید بتوانید به طور مؤثر با کاربران و مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. داشتن مهارت های مردمی خوب این اطمینان را به شما می دهد تا به سرعت کسب و کار خود را به دوستان خود معرفی کنید و به راحتی آن را گسترش دهید و در همین راستا مشتریان خود را به آنچه که می خواهند برسانید.

  • Text Hover

وبمستر باید در مقابل مشکلات همواره «صبور و مقاوم» باشد.

ممکن است ساخت یک وب سایت ساده چند ساعت طول بکشد اما برای طراحی یک وب سایت عالی و واقعا حرفه ای باید ماه ها زمان صرف کرد و نیازمند ممارست و کار سخت است. یکی از جنبه های مهم یک وب سایت خوب، تولید محتواست که مستلزم پشتکار، مقاومت و صرف زمان است. همچنین در صورت مواجه شدن با مشکلات فنی اجتناب ناپذیر که در بیشتر مواقع همه مدیران وب با آن روبرو هستند، باید کمی صبر پیشه کرد تا به نتایج دلخواه دست پیدا کرد.

مهارت «جستجو و پژوهش» برای وبمستر ضروری است.

یکی دیگر از کارهایی که وبمستر باید نسبت به آن تسلط داشته باشد مهارت «جستجو کردن» در موتورهای جستجو است. از لحاظ فنی کار با ابزارها و نرم افزارهای جدید، یک امتیاز مثبت محسوب می شود اما هر سایت جدیدی با مجموعه ای از چالش ها همراه است. بنابراین شما باید هر پروژه ای را که می خواهید بر روی آن کار کنید، در موردش مطالب جدیدی یاد بگیرید. توانایی پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز شما بسیار مهم است. اما خوب است که یک وب مستر مستقل باشد و به تنهایی قادر به یافتن پاسخ برای مشکلات فنی، استراتژی های تبلیغاتی برای سایت و همچنین راهنمایی در مورد محتوا و بهینه سازی موتورهای جستجو یا SEO باشد. 

  • Text Hover

وبمستری شخصیتی «متواضع و فروتن» را می طلبد.

ویژگی پسندیده دیگری که به عنوان یکی از مهارت های وبمستر می توان برشمرد «متواضع بودن» این شخص است. شاید شما یک فرد مستعد و قوی در زمینه یادگیری مطالب باشید اما هرگز و هرگز همه ی مطالب علمی را نمی دانید. مواقعی وجود دارد که نیاز به کمک و پشتیبانی فرد دیگری دارید و در اینجاست که حضور یک وب مستر با تجربه و البته فروتن را به خوبی احساس می کنید. توانایی تشخیص برتری دیگران به شما این امکان را می دهد که به قضاوت آن ها اعتماد کنید.

استفاده از تخصص دیگران شاید برای شما کار آسانی نباشد اما هنگامی که امکان یادگیری برای شما فراهم نیست و از این مسئله به تنگنا آمده اید، تجربه مفیدی برایتان خواهد بود. وقتی به دانش و تخصص افراد دیگر اعتماد نمی کنید احتمالا شما با محدودیت های زیادی روبرو خواهید شد و دیگر قادر به اجرا و پیاده سازی تمام کارها و برنامه هایی که از قبل برای وب سایت خود در نظر گرفته اید، نخواهید بود.

خصوصیات دیگری هست که ما به شما توصیه می کنیم در هنگام اجرای یک وب سایت حتماً از آن استفاده کنید. در اختیار داشتن منابع کافی، خلاقیت و حس شوخ طبعی و … از جمله مواردی است که انعطاف و کیفیت کار شما را در طراحی یک سایت زیبا و کاربرپسند بالا می برد. 

وبمستری اغلب راهی عالی برای رشد و گسترش مجموعه مهارت های شخصی شماست. اگر وقت و انرژی کافی داشته باشید، قطعاً مزایا و پاداش زیادی را در این زمینه دستگیرتان می شود.