وب مستر(web master)وبمستر یا مدیر وب سایت کیست؟

امروزه رشد چشمگیر وب سایت های جهانی باعث ایجاد تقاضای بی سابقه ای برای وب مستر ها شده است. اما شاید برای شما هم سؤال باشد که مفهوم این کلمه دقیقا چیست و به شخصی اطلاق می شود؟ وبمستر شخصی است که مسئولیت تولید و مدیریت محتوا و سازماندهی وب سایت را بر عهده دارد، همچنین مدیریت سرور کامپیوتر و برنامه نویسی فنی یک وب سایت و یا هر دوی آن را انجام می دهد.

وبمستری در سطوح مختلف شرکت ها

در کمپانی های بزرگ یک وبمستر کسی است که از دانش و تجربه کافی در زمینه HTML برخوردار است و دارای مهارت های برنامه نویسی است. اما در یک شرکت کوچک، وبمستر معمولا از تمام تکنولوژی مربوط به وب سایت مراقبت می کند.

در واقع وبمستر تکنیکال، سرور را راه اندازی می کند (به عنوان مثال از طریق مدیریت تولید و مجوز های مرتبط با فایل سیستم ها) و همچنین این توانایی را دارد تا کدنویسی برنامه ها را انجام داده و یا به طور عملی آن ها را استخراج و یا اسکریپت «Reporting Language» که مورد نیاز وب سایت است را فراهم کند.

در شرکت های بسیار بزرگ ممکن است تیمی از مدیران وب را مشاهده کنیم که از اشخاص رده بالای سازمان تشکیل شده اند و کلیه ی کارهای مرتبط با طراحی سایت و تعیین سیاست های شرکت را بر عهده دارند، منابع تکنیکال و لازم را مرتب و سازماندهی کرده، زیرساخت های شبکه را نیز ارائه می کنند و همچنین بر طراحی وب سایت شرکت که اغلب توسط شرکت های خارجی انجام می شود نیز نظارت و بازنگری می کنند.

در سطح دسته بندی و محصول، ممکن است مدیران وب بیشتری که سازماندهی و توسعه محتوای سایت و برنامه نویسی برای سطح دسته بندی و محصول را انجام می دهند، وجود داشته باشد. علاوه بر این به احتمال زیاد یک تلاش متقابل برای طراحی سایت، سازماندهی و مدیریت محتوا برای شبکه ی اینترانت شرکت نیز صورت خواهد گرفت.

وظایف وبمستر

به طور کلی وظایف و مسئولیت های اصلی یک وب مستر عبارتند از:

* ثبت و نگهداری نام دامنه وب سایت

* طراحی وب سایت و نظارت بر برنامه نویسان و طراحان جهت به روز رسانی صفحات وب

* ایجاد اسکریپت های CGI

* نظارت بر ترافیک سایت

* بازاریابی و SEO (بهینه سازی موتورهای جستجو)

* نظارت بر اندازه سایت برای اطمینان از رعایت کردن پهنای باند مجاز و عدم تجاوز از فضای دیسک

* برنامه ریزی برای پیشرفت های آتی وب سایت، در نظر گرفتن نیازمندی ها، الزامات و محدودیت های وب سایت

* اطمینان از صحت اجرای سخت افزار و نرم افزار وب سرور و …

حال که با مفهوم وبمستر و وظایف آن شدید شما هم می توانید با تیم متخصص و مجرب زویا رسانه که هم اکنون مدیریت و طراحی پروژه های متعددی را دست دارد، در تماس باشید و وب سایت مورد نظر خود را با طراحی شکیل، کیفیت عالی و همچنین مقرون به صرفه دریافت نموده و به شکلی متفاوت به کاربران و مشتریان خود ارائه کنید.

وبمستر(Webmaster)

ارتباط با ما

برای ما پیام بگذارید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم

Start typing and press Enter to search