طراحی وب سایت

فرآیند طراحی وب سایت در 7 مرحله ساده

دنبال کردن پروسه ی طراحی وب سایتی با ساختاری صحیح در ارائه سریعتر و کارآمدتر وب سایت های موفق تر به شما کمک زیادی خواهد کرد. طراحان وب سایت اغلب بر این باورند که پروسه طراحی وب سایت با تمرکز بر روی پارامترهای تکنیکال همچون فریم ها، کدها و مدیریت محتوای وب سایت است. 

همچنین یک طراحی فوق العاده تنها به درست کردن دکمه ها ی شبکه های اجتماعی و یکپارچه کردن آن ها نمی پردازد بلکه یک طراحی ماهرانه در واقع ساخت وب سایتی است که با یک استراتژی جامع و هماهنگ توام باشد.

وب سایت هایی که به خوبی طراحی شده اند چیزی فراتر از زیبایی را ارئه می کنند. آن ها بازدید کنندگان را جذب و به افراد کمک می کنند تا محصول، شرکت و نام تجاری یا برندینگ را از طریق شاخص های مختلف از جمله تصاویر، متن و تعاملات درک کنند. به این معنی که هر عنصر از سایت شما باید به صورت هدفمند کار کند.

اما چگونه می توانیم ترکیب هماهنگی از عناصر ها را به دست آوریم؟

برای اینکه بتوانیم به هارمونی مناسبی از المان ها دست پیدا کنیم باید از طريق يک فرآيند طراحي جامع وب سایت که هم شکل و هم عملکرد و کارایی بهتر وب سایت را موجب می شود، اقدام کنیم. از دیدگاه ما طراحی وب سایت به 7 مرحله نیاز دارد:

1- شناسایی هدف

زمانی که با مشتری در ارتباط هستیم می بایست اهدافی که باید حاصل شود را به طور دقیق مشخص شود.هدف- از -طراحی- وب سایت - چیست؟

2- تعیین طرح نهایی

هنگامی که اهداف سایت را شناسایی و نسبت به آن آگاهی پیدا کردیم، در این صورت می توانیم دامنه و طرح نهایی پروژه ی خود را تعریف کنیم. مثلاً چه صفحاتی و یا چه ویژگی هایی برای سایت نیاز است تا به انجام این اهداف و زمان بندی برای رسیدن به آن منجر شود.

3- ساخت وایرفریم و نقشه سایت 

پس از اینکه اهداف و طرح سایت مان را به روشنی تعریف کردیم، حالا می توانیم به طور دقیق نقشه سایت را طراحی کرده و میزان وابستگی المان ها، محتوا و ویژگی هایی که در مرحله قبل تعیین کردیم را مشخص کنیم.

در مورد «وایر فریم» باید بگوییم که این مرحله از طراحی وب، یک طرح کلی از طرح بندی صفحه وب است که به طراحی و توسعه وب سایت کمک می کند. بنابراین برای طراحی یک سایت مؤثر هرگز نباید از این مرحله غافل شویم. 

نقشه ی وب سایت 4- تولید محتوا

حال ما تصویر بزرگتر و بهتری از وبسایت در ذهن خود داریم و زمان آن فرا رسیده تا برای صفحات شخصی خود تولید محتوا کنیم. همیشه باید سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو را برای سایت خود در نظر داشته باشیم و سعی کنیم آن را حفظ کنیم تا تمامی صفحات بر یک موضوع واحد و منحصر به فرد متمرکز باشد. این مسئله مهمی است که محتوای تازه و واقعی داشته باشید چراکه برای کار در مرحله بعدی به آن نیاز خواهید داشت.

تولید محتوای - وب سایت

5- عناصر بصری 

با در اختیار داشتن معماری سایت و برخی از مطالب و محتوا در جایگاه مناسب خود، ما می توانیم شروع به کار بر روی نام تجاری و برندینگ کسب و کار خود کنیم. بسته به مشتری، این مورد هم ممکن است در حال حاضر به خوبی تعریف شده باشد، اما احتمالا شما سبک بصری یا (visual style) را از پایه و اساس تعریف کرده اید. ابزارهایی مانند سبک کاشی ها (style tiles)، کلاژهای عنصر (element collages) و moodboards نیز می توانند در این فرایند کمک کننده باشند.

6- تست و آزمایش

تا این مرحله، شما تمام صفحات خود را تعریف کرده اید و نحوه نمایش آن ها را برای بازدید کننده گان سایت تعریف کرده اید، بنابراین زمانی لازم دارید تا مطمئن شوید همه ی کارها به درستی انجام شده است. مرورگرهای سایت خود را در دستگاه های مختلف به صورت دستی با خزنده های اتوماتیک سایت ترکیب کنید تا همه چیز را از مسائل مربوط به تجربه کاربر گرفته تا لینک های ساده شکسته شده شناسایی کنید.

تست وب سایت

7- راه اندازی! 

هنگامی که همه چیز به زیبایی کار می کند، وقت آن است که اقدام به طرح ریزی و اجرای سایت برای راه اندازی کنیم! این مرحله باید شامل برنامه ریزی هم در زمان راه اندازی و هم در راهبردها و استراتژی های ارتباطی باشد. زمانی که شما وب سایت خود راه اندازی می کنید، چگونه از دنیا با خبر می شوید؟ پس وقت آن است که شکاف ها را از بین ببریم.

طراحی وب سایت

منبع: Webflow

ارتباط با ما

برای ما پیام بگذارید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم

Start typing and press Enter to search